Kolik vydělal váš penzijní fond? Máme nové porovnání
- miroslavpredota
- 19. 1. 2024
- Minut čtení: 2
V roce 2023 měli penzijní fondy v České republice mimořádně úspěšný rok. Všechny doplňkové penzijní spoření skončilo s kladným výsledkem, což byla výrazná změna oproti roku 2022, kdy mnoho fondů zaznamenalo historické propady. Největším tahounem byly akciové strategie, ačkoli i konzervativní a dluhopisové fondy si vedly dobře. Nová analýza od společnosti Freedom Financial Services poskytla důležité informace o výkonech 36 účastnických fondů od devíti penzijních společností na trhu.
Výsledky za rok 2023: Všechny fondy doplňkového penzijního spoření ukončily rok 2023 s pozitivními výsledky, což lze přičíst celosvětovému růstu finančních trhů, vyřešení energetické krize, poklesu inflace a mírnému ekonomickému oživení. Analytik Freedom Financial Services, Robert Novoměstský, to vysvětlil tím, že fondy měly očekávání klesajících úrokových sazeb.
Vítězem roku 2023 byl fond NN Růstový s úžasným výnosem 31,1 %. Druhým nejúspěšnějším byl Uniqa Akciový s výnosem 28,9 %. Oba tyto fondy se zaměřují na akcie západní Evropy a USA a drží minimální hotovost, což jim umožňuje maximalizovat investice na růstovém trhu. Třetí místo obsadil fond ČSOB Dynamický se zhodnocením 23,4 %.
Výsledky ukazují, že dynamické strategie dosahovaly nejvyšších výnosů, následované vyváženými a konzervativními strategiemi. I přesto, že konzervativní fondy dosáhly nižších výnosů, jejich nejlepší reprezentant, Rentea dluhopisový fond, dosáhl výkonnosti 10,8 %.
Je však důležité poznamenat, že u fondů s kratší historií by měla být jejich aktuální výkonnost brána s rezervou, neboť potřebují více času na ověření kvality svého fungování v různých ekonomických fázích.

Dlouhodobé výsledky účastnických penzijních fondů: Penzijní spoření je dlouhodobým produktem s investičním horizontem dvaceti až třiceti let. Proto jsou důležitější dlouhodobé průměrné zhodnocení fondů. I když dynamické fondy zažily masivní propady v roce 2022, dlouhodobě dosahují průměrného ročního výnosu kolem pěti až šesti procent.
Mezi fondy s kompletní jedenáctiletou historií byl nejúspěšnější Conseq Globální akciový, který za období 2013 až 2023 dosáhl zhodnocení 121,5 % s ročním průměrem 7,5 %. Druhý byl fond ČSOB Dynamický s celkovým výnosem 92,5 % a průměrem 6,1 % za rok. Třetí místo obsadil fond ČS Dynamický s celkovým zhodnocením 87,3 % a průměrem 5,9 % ročně.
U fondů s kratší historií je hodnocení složitější, a proto je třeba brát v úvahu i inflaci.
S ohledem na inflaci měl nejlepší reálné zhodnocení (po započtení inflace) fond Conseq Globální akciový s 46,9 %. Druhý byl ČSOB Dynamický s 27,6 % a třetí ČS Dynamický s 24,2 %. Vyvážené a konzervativní fondy skončily po započtení inflace ve ztrátě.
Výběr penzijního fondu: Výběr penzijního fondu závisí na investičním horizontu a rizikové toleranci klienta. Lidé s delším investičním horizontem by měli volit dynamické fondy, zatímco ti s kratším horizontem by měli zvažovat vyvážené nebo konzervativní fondy.

Změna penzijního fondu: Pokud váš současný penzijní fond neposkytuje očekávané výnosy, máte dvě možnosti. Můžete změnit strategii u stejné penzijní společnosti, což se doporučuje klientům s delším investičním horizontem. Druhou možností je přesunout penzijní spoření k jiné penzijní společnosti. To však může být spojeno s poplatky a administrativními obtížemi.
Výnosy a výkonnost penzijního fondu jsou důležité pro budoucí důchodové příjmy, a proto je dobré pravidelně sledovat vývoj svého penzijního spoření a prověřit, zda splňuje vaše očekávání a cíle.
Pamatujte však, že investice do penzijního fondu jsou vždy spojeny s určitým rizikem, a výsledky minulých let nezaručují budoucí výnosy. Je proto vhodné konzultovat své finanční rozhodnutí s odborníkem a zvážit svou osobní finanční situaci a cíle před investováním do jakéhokoli penzijního fondu.